(26 mars) Det blev en ganska så enkel resa för tabelltvåan Tyringe-1 i torsdagens hemmamatch mot segerlösa jumbon Klippan-1. Efter ledning hela vägen skrevs siffrorna till 15-5 (6011-5613) och Tyringe visade på nytt vilket starkt lag man är hemma i 4-banorshallen. Och nu har laget möjlighet att i de tre matcher som återstår än en gång spela till sig en plats i ”Mästarmötet”.
Lars-Åke Söderlund i Tyringe var matchens suverän och han gör sällan sina supporters besvikna, nu med 873 poäng efter 276 i första serien, Gunnar Olsson därnäst med 838, Bill Jonasson 769 med Lars Selander och Stefan Jonasson båda på 729 poäng. Klippan gjorde en av säsongens bättre bortamatcher, hade Mats Haggren som sin bäste för dagen med 771 poäng och han följdes av Bengt Lindgren 740, Jan-Åke Nilsson 724 och Lars Olsén 716 poäng.
Åstorp-1 har också siktat in sig på en plats i ”Mästarmötet” och är nu fyra i division 1-serien efter hemmavinsten på torsdagen mot Bjäre-1. Det blev en lätt mach för hemmalaget som noterade en storseger via 17-3 (5713-5142) där Thord Eliasson toppade med 759 poäng följd av David Eriksson 732 och Ewa Eliasson 729 medan Båstadslaget hade sina främsta i Ralf Sappelt 735 och Lars Lsrsson 703 poäng.