(12 september) En rejäl överraskning var på gång i Klippans bowlinghall på torsdagen när Åstorp-1 tog emot nykomlingen Ängelholm-3 i division 1-serien där Åstorp var storfavorit efter två inledande vinster mot ett poänglöst Ängelholmslag.

Åstorp tog ledningen med 4-1 vilket omgående kvitterades och halvvägs var det 5-5. Den tredje serien vinner Ängelholm med 3-2 och är i ledning inför sista rundan med 8-7. Men när det ska avgöras är det hemmaspelarna i Åstorp som är bäst, laget tar alla fem poängen i sista serien och vinner med 12-8 (5540-5251).

Inga höga poäng i den svårspelade hallen, Åstorp hade sina främsta spelare i Thord Eliasson 753, Göran Olsson 726 och Stanislav Sebek 722 medan Bertil Persson 725 och Björn Ohrberg 703 poäng var Ängelholms bästa för dagen.

Två nollpoängare möttes i Bjuv när hemmalaget tog emot Helsingborg-1 och där Bjuv-1 tog sina första poäng via 12-8 (5855-5531), för övrigt höstens bästa lagresultat för båda lagen. Henry Kärrström (bilden) i Bjuv är alltid att lita på och så är även Lennart ”Gusten” Olsson i Helsingborg. Nu blev de matchens bästa spelare med toppresultaten 890 respektive 859 poäng och i hemmalaget noterade vidare Bengt Karlsson 753, Karl-Erik Nilsson 748 och Bengt Henriksson 732 poäng och i Helsingborgslaget var det klart godkänt för Mats Persson 793 och Håkan Svensson 712 poäng.

Fotnot: Så meddelar Jan Tornblad i Höganäs i ett mejl att Karl-Henry Boo i Höganäs-1 vid veckans bortamatch mot Landskrona-2 (division 2) i ”curlinghallen” noterade 279 poäng i sin första serie. Säsongsrekord när det handlar om enkelserie i Alliansen Ringens seniorbowling?