(21 juni) Frågan om ”provslag” i samband med seriematch inom Alliansen Ringen fortsätter att engagera seniorbowlarna. Och så har det enligt gamla protokoll gjort i drygt tio år då frågan första gången togs upp vid ett årsmöte.
Det handlar om hur många provrutor varje spelare ska erhålla, en, två eller tre eller om det antal minuter inspelningen ska pågå. Och hur löser man det för lagets reserv och nionde spelare i en 8-banorshall? Ska någon i laget behöva avstå provslag till förmån för reserven? Är det korrekt att göra som merparten av 4-banorshallarna?
Inför årsmötet den gångna veckan hade Alliansens styrelse tagit fram ett vad man kallar ”förtydligande angående provslag”, detta på begäran av Örkelljunga PBK. Men till mötet hade Helsingborgs PBK ett motförslag vars innebörd dock inte preciserats i årsmötesprotokollet. Det gick, enligt uppgift, ut på att reserv skulle tillåtas slå sina provslag när denna var redo att hoppa in. Men det framgår däremot av protokollet att ”diskussionen blev lång och stundom något irriterad”.
Nu blev beslutet att avslå både styrelsens och Helsingborgsklubbens förslag och i stället ge Alliansens styrelse i uppdrag att ta fram ett nytt förslag till nästa årsmöte.
I paragraf 19 i årsmötesprotokollet konstaterar man emellertid att ”i slutändan är det ändå hallägaren/hallföreståndaren som bestämmer”. Och så är det!
Fotnot: Protokollet från Alliansen Ringens årsmöte finns nu på föreningens hemsida, klicka på: Anslagstavla (alliansringen.se)