(27 augusti) Mycket kring dagens bowling handlar om ”oljeprofiler”. Vilket underlag finns det i hallen? Är det en kort, lång eller en mediumprofil, är det oljat 36 fot eller 44 fot?

Underlaget påverkar spelet i lika hög grad som materialvalet, således vilka klot spelaren använder på de olika profilerna. Och helt klart vill spelare, även i Alliansens pensionärsserie, hålla koll på vilket underlag bortahallarna bjuder på. Det är anledningen till att Alliansen Ringen på sin hemsida under rubriken ”Bowlinghallar” informerar inte bara om matchavgifter, telefonnummer, mejladresser m.m. utan också om vilken oljeprofil som det spelas på i pensionärsmatcherna. Och där det säsongen 2018-2019 spelas ganska mycket på medium-profiler. Ängelholm är den hall som bjuder på kortaste profilen via ”Easy Street-38″ medan Eslöv, som lägger en ny profil den här säsongen, har den längsta av de 14 hallarna, nämligen ”Allsvenskan 44″.

En ny oljeprofil är det också i Hörbyhallen där Höörs PBK nu seriespelar på ”Stone Street-42″,  som för övrigt också används i Helsingborg, Höganäs och Tyringe.

Här är länken till Alliansens hemsida med bl.a. oljeprofilerna: http://ringen.garl-data.se/bowlinghallar.htm