Arkiv december, 2024

Om förbjudna klot och skånska mästerskap…


Bowlingsäsongen 2024-2025 både slutar och börjar med en internationell stortävling
i form av AIK Motiv
Tournament i Bowlorama-hallen i Stockholm. (Foto: Skärmdump
från Swebowl)


(27 december)
Det kommer att handla om bowling från både när och fjärran på årets sista nyhetssida med SKÅNESPORTEN, från ett mycket populärt skånskt mästerskap till internationella penningstinna turneringar och till tävlingar där det helt enkelt är förbjudet att spela med vissa klot. Här kommer december-krönikan:

UNGA TALANGER I TOPP
Två unga talanger med s.k. dubbelfattning tog hem förstaprisen i de nu avslutade kvalen till ”Skånemästerskapet” i Hässleholm och Perstorp. 14-årige Victor Johansson från Sösdala BK vann i Hässleholm på resultatet 1396 (1060+336) och i Perstorp segrade 16-årige William Gunnarsson från BK Mix i Eslöv med 1444 (1312+132) över de sex serierna, två tävlingar som drog drygt 330 startande. 18 deltävlingar ska spelas fram till finalen i maj, närmast i Tollarp och Trelleborg.

ELITEN ÄR PÅ PLATS
Det blev William Svensson, Team Pergamon som vann den internationella tävlingen i Mora och inkasserade 30.000 kronor efter finalseger mot Robin Ilhammar, Team Clan med 212-210. Nu är eliten på plats i Bowlorama i Stockholm där AIK:s årliga tävling spelas med finaler den 6 januari och där 50.000 kronor väntar segraren. Den sänds för övrigt live via länken: (260) Bowlorama TV – YouTube

FÖRBUD MOT URETHAN-KLOT
Allt sedan urethankloten för några år sedan var tillbaka blev de en självklarhet i många spelares arsenal. Men dess vara eller icke har diskuterats, inte minst i proffsorganisationen PBA i USA där vissa årgångar förbjöds. Klotillverkarna har tvingats modifiera ytan, nya märken har kommit ut på marknaden och därefter godkänts för tävlingsspel. Men det finns ändå tävlingsarrangörer som sätter stopp. I pågående ”Skånetouren” (Hässleholm, Ängelholm, Kristianstad och Perstorp) listar man ett 20-tal olika uretahn-klot som inte får användas, i pågående ”Smålandstouren” med sex kvalhallar går man ett steg längre i förbudet, där är det inte tillåtet att spela förstaslaget med urethan men väl att spärra med ett dylikt.
Enligt vad SKÅNESPORTEN erfar, är det dock inte aktuellt med några restriktioner eller förbud inom Alliansen Ringen…

NYTT SM-KVAL TILL ESLÖV
Det blev succé för nya ”Eslöv Ladies Open” i november med hela den svenska och danska eliten där Josefin Hermansson från Team X-Calibur i Partille stod som slutsegrare. Det var samtidigt fjärde och sista deltävlingen i damernas SM-kval och nu står det klart att Eslöv får arrangera även 2025-års sista kval den 1-9 november.

INGET STÖD FÖR HERRARNA
Visste ni att det är förbjudet spela med handledstöd i herrarnas proffsturnering PBA i USA, vilken form av handledsstöd det må vara? Ett ålderstiget förbud som fortfarande gäller, men enbart för herrarna. Damerna däremot, kan i sin turnering WPBA använda vilket stöd de önskar för att hålla ordning på handleden.
Tillåtet för herrarna är däremot att använda sig av en golfhandske. Den som introducerade detta för många år sedan var nu 62-åriga proffset och legendaren Pete Weber (bilden), det är liksom hans ”grej”, en högst vanlig golfhandske där blott tummen är bortklippt.

FÖRSTA PARET UT…
333 matcher är avklarade i sex divisioner i Alliansen Ringens seriespel säsongen 2024-2025, lika många återstår fram till sista veckan i april 2025. Första paret ut ”vårsäsongen” 2025 är Örkelljunga-1 mot Ängelholm-1 tisdagen den 7 januari kl 09.15. Och redan den 16 januari inleds tävlingssäsongen med ”Vårvintertävlingen” i Klippan, den följs av ”Guldkäglan” i Helsingborg den 31 januari och den 1 februari inleds traditionella ”BK80-slaget” i Hässleholm. Och sedan rullar det på.
Därmed är ett TACK FÖR I ÅR på sin plats, väl mött igen när helgerna är över. Och då med planer på att ge den här sidan en ny utformning. Wait and see…

SKANESPORTEN.SE önskar alla bowlingvänner, proffs som amatörer, från unga talanger till rutinerade
seniorer runt om i konungariket Sverige, en riktigt GOD JUL och ett mycket GOTT NYTT 2025. Vi är
tillbaka i mellandagarna med årets sista nyhetssida.

Håkan Andersson – webbredaktör

Tionde raka segern för Hässleholm-1

(17 december) Med en klar serieledning går regerande mästarna Hässleholm-1 till jul- och nyårspaus, detta efter en mycket övertygande seger i Örkelljungas 4-banorshall på tisdagen. Allt medan Örkelljunga-1 är kvar som första lag under nedflyttningsstrecket.

Matchen, som ingår i 2025-års första omgång, vinner Hässleholm med 17-3 (5959-5256) efter att ha dominerat från första till sista rutan och där laget än en gång visade upp en fin bredd med siffror som hemmalaget inte var i närheten av. Och det var för övrigt Hässleholms tionde raka i höstens seriespel.

Graham Burgess (bilden) var etta i ett jämnt Hässleholm med 830 poäng följd av Michael Wegner 792, Lennart Löfving 754, Thorild Sandberg 743 och Sverker Svensson 739 poäng och i Örkelljunga var Christer Nilsson åter i topp, nu med 806 efter en avslutande 254-serie och han hade närmast Eive Jacobsson 686 och Kjell Jeppsson med 683 poäng.

Fotnot: Hässleholm-1 toppar division 1-serien i Alliansen Ringen efter 12 spelade matcher, tre poäng före Åstorp-1 som har spelat två matcher mindre.

Tyringe lite av ”höstens lag” i högsta serien


Gunnar Olsson gör ”tummen upp” för sitt Tyringe-1. Som svarat för höstens bästa
lagresultat och
som toppar även den individuella listan. Nu tar laget sikte på en ny
topplacering i Alliansens högsta
serie och på en plats i vårens ”Mästarmöte”.
(Foto: Håkan Andersson)

 

(15 december) Etta i både lag och på den individuella topplistan! Seniorklubben ”Tre käglor” i Tyringe blev lite av ”höstens lag” i Alliansen Ringens division 1-serie, det visar en sammanställning av resultat och siffror som www.skanesporten gjort.

Med 6181 poäng noterat i hemmamatchen mot Ängelholm-1 svarade Tyringe-1 för höstens bästa lagresultat, lägg därtill att klubben tar ”förstaplatsen” även på den individuella listan genom Lars-Åke Söderlund med 938 poäng, ett av fem resultat över 900-gränsen.

Men vem var bäste spelare i övriga klubbar? Och vem hade flest resultat över 800 bakom suveräne Lennart ”Gusten” Olsson? Här följer lite siffror från seriespelet augusti-december 2024 om totalt 11 serieomgångar och 66 matcher i division-1.

Bäst i klubben
Bjuv: Henry Kärrström 890, Bjäre: Anders Brandt 824, Eslöv: Werner Sauer 880, Helsingborg: Lennart Olsson 878, Hässleholm: Michael Wegner 884, Klippan: Mikael Olofsson 845, Perstorp: Tomas Karlsson 839, Tyringe: Lars-Åke Söderlund 938, Åstorp: Göran Olsson 839, Ängelholm-1: Claes Johansson 928, Ängelholm-3: Björn Ohrberg 787, Örkelljunga: Christer Nilson 836.

Bästa lagresultat
Tyringe 6181, Åstorp 6011, Ängelholm-1 6002, Hässleholm 5980, Eslöv 5913, Bjuv 5855, Helsingborg 5820, Perstorp 5716, Ängelholm-3 5669, Bjäre 5622, Örkelljunga 5598, Klippan 5461.

Höstens topplista (herrar)
1. Lars-Åke Söderlund, Tyringe (938), 2. Claes Johansson, Ängelholm-1 (928), 3. Peter Andersson, Ängelholm-1 (910), 4. Claes Johansson, Ängelholm-1 (906) och Stefan Jonasson, Tyringe (906), 6. Henry Kärrström, Bjuv (890).

Höstens topplista (damer)
1. Christina Nordh, Bjäre (778), 2. Rose Marie Andersson, Ängelholm-3 (763), 3. Agneta Börjesson, Tyringe (708)

Flest matcher över 800/900
Lennart Olsson, Helsingborg 11 (11 spelade  matcher), Peter Andersson, Ängelholm 6 (10), Michael Wegner, Hässleholm 5 (9), Mats Ahlgren, Ängelholm 5 (10), Tomas Karlsson, Perstorp 5 (11), Lars-Åke Söderlund, Tyringe 4 (7), Karl-Erik Måbrink 4 (9), Werner Sauer, Eslöv 4 (11 matcher).

Fotnot: Två uppskjutna matcher återstår att spela, Tyringe-Åstorp samt Örkelljunga-Hässleholm.


Christina Nordh i Bjäres förstalag svarade för höstsäsongens bästa resultat i division
1-serien bland
damerna med 778 poäng, noterat i hemmamatchen mot Klippan-1 i
september. Bilden från Bjäres match i Eslöv .(Foto: Håkan Andersson)

Åstorp-1 första utmanare till Hässleholm

(12 december) Åstorp-1 fortsätter att utmana regerande mästarna i Hässleholm-1 om förstaplatsen i Alliansens division 1-serie och med en match mindre spelad är Åstorp bara en poäng bakom, detta efter en överlägsen seger på torsdagen i den uppskjutna novembermatchen mot Bjuv-1.

Åstorpslaget tog nu femte raka segern efter ledning hela vägen och var helt överlägset när siffrorna noterades till 17-3 (5912-5077) mot ett Bjuv som inte förmådde bjuda något motstånd. Eller som LOA Andersson skriver på Bjuvs hemsida:

- Kommentarer är väl överflödiga, så därför inga…

Rolf Gullberg var med 789 poäng etta i ett mycket jämnt Åstorp-1 där Göran Olsson noterade 775, Leif Johansson 750, Bertil Ericsson 744, Thord Eliasson 737 och David Ericsson 438 poäng på de två serier han spelade. Bjuv var inte alls med i matchen, hade Karl-Erik Nilsson på utmärkta 782 poäng men sedan var det ett hopp ner till andre man i laget som var Håkan Berglund med 661 poäng.

Åstorp-1 har av höstsäsongen kvar att spela den uppskjutna bortamatchen mot Tyringe-1 där nytt speldatum ännu inte meddelats, kvar på höstens matchprogram är också Örkelljunga 1-Hässleholm 1 som spelas tisdag 17 december.

Bilden: David Eriksson gjorde ett snyggt inhopp i Åstorp-1 i hemmamatchen mot Bjuv-1 och noterade 438 poäng på de två serier han spelade. (Foto: Håkan Andersson/arkiv)

Tags:

Ängelholm-1 som väntat i lokalderbyt

(6 december) Ängelholm-3 gör höstens bästa lagresultat och pressar favoriterna i Ängelholm-1 i tre av de fyra serierna. Men det räcker inte, Ängelholm-1 vinner fredagens lokalderby med 13-7 (5885-5669) och tar helgledigt på tredjeplatsen bakom Hässleholm-1 och Åstorp-1. Allt medan Ängelholm-3 är fortsatt sista lag i division-1 och med bara en poäng inspelad under höstsäsongen.

Nu började Ängelholm-3 bra och höll jämna steg i första serien som Ängelholm-1 tar hem med 3-2 (1390-1336), i andra höjs spelkvalitén när Ängelholm-1 på nytt gör 3-2 (1485-1421) till ledning halvvägs med 6-4, för att sedan avgöra matchen via 5-0 (1500-1390) i tredje till ledning 11-4. I sista serien gör så Ängelholm-3 dagens bästa runda, vinner den med 3-2 (1512-1510).

Det bjöds på bra spel, inte minst av Karl-Erik Måbrink 839 och Peter Andersson 837 poäng och där även Mats Andesson 734 och Mats Ahlgren 732 gjorde ett gott dagsverke. Höstens bästa resultat i Ängelholm-3 svarade Björn Ohrberg med 787 och där Rose Marie Andersson, som debuterade i laget i september, noterade höstens nästbästa resultat bland damerna i division 1-serien med 763 poäng (188-165-183-227). Etta i höst är för övrigt Christina Nordh i Bjäre-1 med 778 poäng.

Här är alla siffror från lokalderbyt:

Ängelholm 3-Ängelholm 1 (7-13) 5659-5885, ind i Ängelholm-3: Björn Ohrberg 787, Rose Marie Andersson 763, Benny Pedersen 759, Bertil Persson 728, Hans Roth 680, Gunvor Landgren 653, Bengt Bubach 625, Göte Enoksson 384/2 serier, Bo Bengtsson 279/2 serier, i Ängelholm-1: Karl-Erik Måbrink 839, Peter Andersson 837, Mats Andersson 734, Mats Ahlgren 732, Bengt Herrlin 723, Thomas Pyk 684, Hans Rosén 670 samt Anders Lund 666.

Bilden: En trio från lokalderbyt på fredagen i Ängelholms bowlinghall som svarade för bra resultat. Fr.v. Björn Ohrberg och Rose Marie Andersson i Ängelholm-3 och till höger Peter Andersson i Ängelholm-1. (Foto: Ängelholms bowlinghall)

Eslöv-1 vände till seger i Helsingborg

(5 december) Helsingborg-1 gör höstens bästa lagresultat, ”Gusten” är för elfte höstmatchen i rad över 800 och laget är i ledning i ”halvtid” i torsdagens division 1-match i Olympiahallen mot Eslöv-1. Men det håller inte hela vägen, Eslöv vänder till seger med knappa 11-9 (5825-5820).

Helsingborg inledde starkt, inte minst Håkan Svensson (bilden) som friskade på med en serie på 273 poäng och hemmalaget tog ledningen med 3-2 (1486-1390), fortsatte med 3-2 (1454-1443) i andra till ledning 6-4. I tredje rundan hittar bortalaget ett bra spel, tar serien med 4-1 (1532-1442) och leder 8-7 inför sista rundan. Där blir det fortsatt jämnt på flera banor men efter 3-2 (1460-1438) tar Eslöv hem matchen och två viktiga poäng när det gäller att haka på de fyra främsta i division 1-serien och därmed en plats i vårens ”Mästarmöte”.

Lennart ”Gusten” Olsson i Helsingborg-1 var än en gång ”matchens lirare”, nu i topp med 850 poäng (195-191-244-220) före parkamraten Håkan Svensson 839, Ruben Magnusson 763, Kjell-Åke Nåbäck 741  och Mats Persson 720 medan Eslöv hade sina främsta spelare i Göran Ekstrand 822 poäng,
Werner Sauer 781, Lars-Göran Jönsson 775 och Tomas Persson 703 poäng.

Segern till Bjuv-1 trots sämre lagresultat

(4 december) ”Man kan förlora på bra resultat men också vinna på sämre…”!

Så skriver LOA Andersson på Bjuvs hemsida när han sammanfattar onsdagens hemmamatch för Bjuv-1 mot nykomlingen Bjäre-1. En nog så korrekt beskrivning när Bjuv avancerar till femteplatsen i division1-serien efter seger med 10-9 (5196-5219).

Efter serierna 2-3, 3-2, 3-1 och 2-3 kom avgörandet i den sista seriens sista ruta. Tydligen svårspelat i Bjuvshallen eftersom dagens bästa notering blev 737 poäng genom Bo Månsson och han hade Håkan Berglund som tvåa med 706 medan Lars Larsson var Bjäres bästa spelare med 707 följd av Christina Nordh med 697 poäng.

Åstorp ny tvåa när Tyringe-1 förlorade

(3 december) En ganska väntad seger för Åstorp-1 borta mot Perstorp-1, samtidigt en mycket knapp och överraskande seger för Klippan-1 mot topplaget Tyringe-1.

Det blev facit av tisdagens två seriematcher i Alliansens division 1-serie, resultat som innebar att Åstorp-1 gick upp på andraplatsen och nu är första utmanare till serieledande Hässleholm-1. Med fyra gånger 4-1 vinner Åstorp borta mot Perstorp-1 med 16-4 (5707-5443) med Göran Olsson som dagens etta på 814 poäng följd av Leif Johansson 751 och Mikael Kruse 718 medan Perstorp toppades av Tomas Karlsson 817, Leif Sahlström 756, Per-Ove Jönsson 738 och Kenth Lagerbjelke 727 poäng.

Betydligt jämnare var det i Klippans bowlinghall där hemmalaget tog emot Tyringe-1, Jämnt i varje serie och via 2-3, 3-2, 3-2 och 3-2 tar hemmalaget två poäng när siffrorna noteras till 11-9 (5389-5412) i en division 1-match som inte bjöd på några höga poäng. Tyringe hade matchens bäste spelare i Ulf Christensson, som fortsätter att via bra form, nu med 773 och med Bill Jonasson som tvåa på 706 poäng. I hemmalaget var Mats Skog bäst för dagen med 753 följd av Jan-Åke Nilsson 741 och Mikael Olofsson 703 poäng.

Fem över 900 poäng under höstsäsongen

(2 december) Det blev en ”delad” förstaplats på den senaste veckans topplista för division-1 i Alliansen Ringen. Claes Johansson i Ängelholm-1 slog till med 906 poäng mot Helsingborg-1, hans andra i höst över 900, och samma resultat noterade Stefan Jonason i Tyringe-1 mot Perstorp-1, båda noteringarna i respektive hemmahall.

Och det innebar 900-resultat nummer fyra och fem under höstsäsongen, två av dem har Claes Johansson efter 928 poäng i Bjuv och i topp är Lars-Åke Söderlund, Tyringe (938) och på listan återfinns också Peter Andersson, Ängelholm-1 (910).

Veckan som gick bjöd inte på några överraskningar, det var väntade resultat med hemmasegrar, undantaget var den tidiga ”streckmatchen” mellan Bjäre-1 och Örkelljunga-1 som inte oväntat slutade 10-10. Båda lär dock tillsammans med Ängelholm-3 få inrikta sig på att hålla sig över strecket. Men mycket pekar på att två av lagen får lämna högsta serien.

Noterbart från vecka 48 i övrigt att Hässleholm-1 tuffar på i klar serieledning, nu kom nionde raka hemma mot Ängelholm-3. Svårspelat, tyckte hemmaspelare med tanke på att laget blott presterade 5500 poäng. Men det räckte för klar vinst.

Och så har vi ”Gusten” förstås, ständigt återkommande i veckoöversikten. Nu tio i rad över 800 poäng, den senaste på 830 poäng! Suveränt bra!

Så här ser topplistan för division-1 vecka 48 ut:

1. Claes Johansson, Ängelholm-1 (906) och Stefan Jonasson, Tyringe-1 (906), 3. Lars-Göran Jönsson, Eslöv-1 (842), 4. Werner Sauer, Eslöv-1 (835), 5. Michael Wegner, Hässleholm-1 (834), 6. Lennart Olsson, Helsingborg-1 (830), 7. Ulf Christensson, Tyringe-1 (823), 8. Leif Sahlström, Perstorp 819, 9. Mats Ahlgren, Ängelholm-1 (817), 10. Peter Andersson, Ängelholm-1 (785).

Veckans missa inte: Lokalderbyt mellan Ängelholm-3 och Ängelholm-1. Kan väl bara sluta på ett sätt, eller? (Höstens sista serieomgång)

Nya matchdagar: Två matcher har fått ny speldag, Åstorp 1-Bjuv-1 spelas torsdag 12 december kl 10,  Örkelljunga 1-Hässleholm är inbokad tisdag 17 december kl 13.15 men ännu ingen ny speltid för Tyringe 1-Åstorp 1.

Bilden: Trea och fyra på veckans topplista, Lars-Göran ”Svagge” Jönsson och Werner Sauer i Eslöv-1. (Foto: Håkan Andersson)