Guld och silver! Det blev det för Ethel Andersson och Eva Jönsson
från Höör vid 2015-års
riksmästerskap i Skövde för SPF-are.
(Foto: Håkan Andersson)

 

(10 oktober) Allt sedan SPF-mästerskapet i bowling introducerades 2005 har Höör genom Klubb 72 och spelarna från Höörs PBK haft stora framgångar. Och så blev det även när de elfte förbundsmästerskapen avgjordes i Skövde den gångna veckan, då med nära 200 pensionärsbowlare till start, från Sundvall i norr till Höör i söder.

Där blev det nämligen både guld och silver och i båda fallen var det damerna i Höörs PBK som visade upp ett mycket effektivt och fint spel.

För två år sedan blev Ethel Andersson (bilden) riksmästare i damklassen när tävlingarna avgjordes i Markaryd. Nu blev det en klar seger i klass 2 (1940-1944) på tävlingarnas nästbästa resultat via 1049 poäng över de sex serierna, bättre var bara totalsegrande Birgitta Mattsson från Vallentuna som toppade klass 1 (1939-tidigare) med 1081. Lägg därtill att klubbkamraten Eva Jönsson, som i förra veckan vann damklassen vid SPF-DM i Helsingborg, var tvåa i sin åldersklass (1945-1949) med 1011 poäng och hon hade bara Ann-Marie Sandberg från Tibro (1039) före sig i resultatlistan.

SPF-arna från Höör ställde upp med sex deltagare, för de fyra herrarna blev det dock ganska blygsamma placeringar. Bäst var Gert Nilsson med 1028 poäng och det gav en sjundeplats i klass 2 (1940-1945). Det var dock dryga 300 poäng från den totalseger som Antti Säkkinen från Tranås (1950-1955) spelade hem med imponerande 1356 poäng, ett snitt på 226 poäng.

Årets riksmästerskap blev en framgång även för arrangerande SPF Skövde och tävlingsledaren Ruben Dovrén. De två dagarnas spel i 18-banorshallen hos O´Learys i Arenan avslutades med en kamratmåltid där ett mycket generöst prisbord fördelades. Nu läggs 2015-års tävlingar till handlingarna, nästa år blir det spel i Olympiahallen i Helsingborg den 12-13 oktober där SPF Tågaborg står för värdskapet.