Simon Mattsson i Hörbyhallen vid oljemaskinen, det kanske viktigaste redskapet
i en bowlinghall. M
en i vilken utsträckning behövs informationen kring vilken
oljeprofil man tar fram? (Foto:
Håkan Andersson)

 

(21 januari) Det är få saker inom bowlingsporten som diskuteras och debatteras lika mycket som oljeprofilerna. Korta, långa, medium. 39 fot eller 44 fot. Det handlar om ratio, oljemängd, brytpunkt, topografi, om väder och ventilation, om att kunna ”läsa” banan och därmed välja rätt klot, rätt spelsätt m.m, vare sig du spelar hemma eller bortamatch.

Och detta sammantaget ger upphov till funderingar kring betydelsen av att veta vilken profil som ”ligger” i just den hallen. Frågan är om den informationen är så oerhört viktig som merparten av bowlingspelarna vill göra gällande.

Det tycker i varje fall inte Simon Mattsson, hallföreståndare i Hörby? I ett inlägg på hallens hemsida förklarar han varför hallen helt enkelt inte tänker informera om vilken profil man använder sig av. Det framgår dock inte om det ska gälla träningspel och/eller seriematcher och tävlingar. Här nedan hans inlägg oavkortat.

Oljeprofil våren 2023
”De senaste åren har hysterin och diskussionerna kring oljeprofiler ökat lavinartat. Många har åsikter, få förstår komplexiteten och att göra alla nöjda är omöjligt. Det är för lätt, för svårt, för torrt, för mycket olja, för kort, för långt etc. Alla dessa omdömen om samma profil.

Jag ser inget positivt för någon med allt fokus som läggs på det. Hade hälften av all energi gått åt att träna lite extra, vårda sitt material och försöka hitta lösningar istället är jag övertygad om att alla både haft roligare och ökat sina resultat.

På grund av allt detta kommer vi framöver inte att ge någon information om vad det är för profil som ligger. Det kommer kanske vara olika, vi kanske snurrar på ett par olika profiler eller behåller det som varit. Fokusera på att ha roligt och lös problemen/möjligheterna banorna ger var gång. Detta gäller tillsvidare.

Simon Mattsson”

Fotnot: Simon Mattssons inlägg finns på www.horbybowling.se/Classic-League och han låter nu via mejl meddela att beslutet att inte informera om vilken profil det spelas på enbart gäller hallens CLASSIC LEAGUE, således korpspelet för de aktiva spelarna.  Simon Mattsson påpekar dessutom att spelarna själva kan välja profil vid träning och tävlingar.