(25 augusti) Bara några dagar innan seriestarten för Alliansen Ringen 2022-2023 kommer besked om att ett lag hoppar av. Det handlar om Höganäs-4, ett av klubbens två lag i division 4-serien och det innebär att ett lag av de kvarvarande nio kommer att stå över varje omgång.

Höganäs-4 skulle i premiären mött Landskrona-3 borta den 8 september och anledningen till att man drar sig ur beror enligt uppgift på spelarbrist. För Landskrona-3 innebär det att lagets seriepremiär blir den 12 september borta mot Bjuv-4.

Höganäsklubben har för övrigt kvar fyra lag i seriespelet, Höganäs-1 (division 2), Höganäs-2 (division 3), Höganäs-3 (division 4) samt Höganäs-5 (division 5). I spelprogrammet på Alliansens hemsida har för övrigt samtliga matcher med Höganäs-4 plockats bort och där anges i stället ”står över” för motståndarlaget. Totalt omfattar seriespelet nu 65 lag under 2022-2023.