Ann-Marie Johansson blev den förste att få ta emot HPBK-priset. Här är det
klubbens
ordförande Leif Ohlsson som uppvaktar med presentkort och blommor.
Foto: Håkan Andersson

”För sina förtjänstfulla insatser inte minst utanför bowlingbanorna”…

Så löd den något högtidliga motiveringen när Ann-Marie Johansson fick ta emot HPBK-priset. En ny
utmärkelse inom pensionärsklubben som nu delades ut för första gången, detta i samband med höstmötet. Och att det var ”rätt” val av styrelsen visade de varma applåder som mötte pristagaren.

Ann-Marie Johansson fick utmärkelsen (valfritt presentkort och blommor) för sitt stora och helhjärtade
engagemang i bowlingklubben. Hon är lagledare för två av klubbens tre lag i seriespelet och hon har under många år på ett strålande sätt sålt lotter, bingolotter, julkalendrar m.m. Med andra ord, en eldsjäl  värd all uppmuntran och beundran.

- Från klubbens sida vill vi visa vår uppskattning för det enorma engagemang som våra medlemmar visar. Det är vårt sätt att tacka dem, förklarade ordföranden Leif Ohlsson.

Vid höstmötet gavs också information om olika aktiviteter som är på gång inom Höörs PBK. Närmast blir det en vänskapsmatch mot Hörby i slutet av oktober, en mixedtävling med fri lottning spelas den 8 november, Höörs PBK ska vara med och spela ”Märta Halls minnespokal” i Hörby med 10-mannanlag den 24 november och den 20 december blir det sedvanlig jultävling i Lucky Bowl.